Fekete, kék, sárga, narancssárga, zöld, rózsaszín, lila, vörös, fehér és ezek számtalan árnyalata jellemzi a penészfajták lehetséges színskáláját. A legtöbb penész faj a szemnek elsőre szinte láthatatlan. Ezek a mikroszkopikus méretű kis mikroorganizmusok egészen addig nem mutatják meg magukat, amíg nem találnak egy számukra olyan ideális feltételt, amiben kedvükre szaporodhatnak. Ennek következménye a már mindenki által jól ismert jellegzetes szag, a már szemmel is jól látható penészfolt és persze a szín, ami alapján a szakavatott szemek akár be is tudják azonosítani az adott penész fajt.
A hétköznapi életben számtalan színű penész fajtával találkozhatunk, hogy könnyebb legyen beazonosítani az egyes fajtákat összegyűjtöttük őket színük szerinti jellemzők alapján:
A fekete penész
A fekete foltok gyakran eléggé zavaró jelenségek. A mérgező fekete penész fogalmát sokan az árvizek hatásai miatt ismerik. Egy gyors online keresés valószínűleg megrémíti Önt, de nem minden fekete elszíneződés ugyanazoknak az organizmusoknak köszönhető.
A Stachybotrys a mérgező fekete penészként ismert. Gyakran bukkan fel olyan építőanyagokon, amelyek hosszú ideig nedvesek voltak.
Amikor azonban a zuhanyzóban lévő habarcs feketére színeződik, az egy másik gomba, az Aureobasidium. Ez egy nyálkás, ragacsos, és valahol a fonalas penészgomba – amely fonalszerű gyökereket növeszt a táplálékában – és az élesztőgomba között helyezkedik el. A fehérítés gyakran elpusztítja az Aureobasidiumot, de a sötét pigmentáció valószínűleg ott marad – ártalmatlanul, de makacsul.
A kék színű penész
Az előbb említett kék narancsot a Penicilliumnak köszönheti. Az organizmus, amelytől a kék sajtot és a penicillin antibiotikumot kapjuk, felelős a sűrű penészgombásodásért is, amely szinte füstnek tűnik, ha megzavarják, és spórák millióit terjeszti a gyümölcstál többi részére.
A Penicillium egy nagy csoport, több száz fajjal, az elismert kórokozóktól a még el nem nevezett fajokig. Az otthonunkban felbukkanó fajok azonban általában ugyanazok a „gyomfajok”, amelyek egyszerűen élelmiszerromlást okoznak, vagy a talajban nőnek.
Sárga és narancssárga penész
A gombákról gyakran úgy gondolunk a sötétben élő organizmusokra, de ez nem mindig igaz. Valójában néhányuknak fényre – és különösen ultraibolya (UV) fényre – van szükségük ahhoz, hogy életciklusukat befejezzék. Sok növényi kórokozó az UV-fény hatására termeli spóráit, majd a DNS-ét melanin tartalmú héj mögé rejtve védi meg.
A Stemphylium és az Epicoccum időről időre felbukkan otthonunkban, gyakran természetes rostokon, például jután, kenderben és selyemszövetben. Olyan spektrumú foltokat hoznak létre, amelyek gyakran sárgára, barnára vagy narancssárgára színezik a nedves tárgyakat.
A zöld penész
Mindannyian ismerjük a penészes kenyéren, süteményen és más élelmiszereken megjelenő zöld foltokat. Gyakran próbáljuk meggyőzni magunkat arról, hogy ha csak levágjuk a rossz darabot, még megmenthetjük az ebédet.
Sajnos ez nem így van, mivel a gombák gyökerei – amelyeket együttesen micéliumnak neveznek – szétterjednek az élelmiszerben, megemésztik és elegendő tápanyagot gyűjtenek ahhoz, hogy apró termőtestek sorát hozzák létre, amelyek a látható színes spórákat termelik.
A zöld fürtök gyakran az Aspergillus nevű gombafajból származnak. Mikroszkóp alatt inkább úgy néznek ki, mint egy magról kelő pitypang puffadt teteje.
A Penicilliumhoz hasonlóan az Aspergillus egy másik nagy gombafajta, amelynek rengeteg faja gyakorlatilag minden környezetben felbukkan. Némelyikük hőtűrő, némelyikük szereti a savakat, némelyikük pedig boldogan termel spórákat, amelyek napokig vagy hónapokig a levegőben maradnak.
A zöld bandában van egy Trichoderma nevű gomba is, ami latinul „szőrös bőrt” jelent. A Trichoderma erdőzöld, gömb alakú spórák tömegeit termeli, amelyek nedves kartonon vagy piszkos szőnyegen nőnek.
A rózsaszín, lila és vörös penész
Ebben a kategóriában bőven van miről beszélni. És van egy közönséges baktérium is, amelyik felkerül a listára.
A Neurospora, más néven a vörös kenyérpenész az egyik legtöbbet tanulmányozott gomba a tudományos irodalomban. Egy másik gyakori, nem veszélyes, amelyet modellorganizmusként használtak a gombák genetikai, evolúciós és növekedési megfigyelésére.
A fuzárium ritkábban fordul elő beltérben, mivel fontos terménykórokozó, de néha lilára színezi a romlott rizst. Esetenként nedves cementlapon is felbukkan, lila foltokat okozva. A fuzárium nagy, ragadós, hold alakú spórákat termel, amelyek úgy fejlődtek ki, hogy esőcseppekkel terjednek és a növényekre tapadnak. Azonban elég rosszul terjed a levegőben, ezért nem terjed túl messzire a termőhelyétől.
Végül ebben a kategóriában, tartozik az a rózsaszínű pára, amely a fürdőszobai csapok körül vagy a zuhanyzóban jelenik meg Ez valójában egy Serratia nevű baktérium. Boldogan rágja a fürdőszobákban visszamaradt szappanmaradványokat, és bizonyítottan túlél a folyékony szappanokban és kézmosókban is.
A fehér penész
Az egyik érdekes nem-pigmentált penészgomba, amivel talán még találkozhatsz, az Isaria farinosa („farinosa” latinul „lisztes”). Ez a gomba egyes lepkék és kabócák parazitája, és ragyogó fehér, fa alakú kinövésekként látható szerencsétlen gazdáikon.
Ön is kilátástalan harcot vív a penésszel? Forduljon hozzánk bizalommal, Önnek is segítünk, hogy végleg megszabaduljon a penészgondoktól!
Vajas László – Penészmentesítő szakember
Telefonszám: 06/30 171-2202