A penészről és annak kialakulásáról számos tévhit kering a köztudatban. Ezek a tévhitek sokszor még inkább felerősítik a penésszel kapcsolatos gondokat.
Nézzük csak meg, mik ezek a téves információk a penész háza táján:
- A felújított házak nem penészesedhetnek
Sajnos a régi házak sok esetben alap nélkül épültek. Ez az egyik fő oka, amiért ezek a típusú házak előszeretettel penészesednek belülről. Ám az új nyílászárókat kapott házban is megjelenhet a penész. A „bűnös” ez esetben a túl jól záródó és szigetelő nyílászáró.
- A hőszigetelt fal nem tud szellőzni, ezért penészedik belülről a falfelület
Ennek az információnak éppen az ellenkezője a helyt álló. Ugyanis a gyenge falszigetelés miatt hőhíd keletkezhet a lakásban. Az így keletkezett alacsony harmatpont hatására a felesleges pára vízcseppek formájában kicsapódik a falfelületen, ami egyenes út a penész kialakulásához.
- A napi rendszeres szellőztetés mellett nem alakulhat ki penész
A szellőztetés valóban fontos. De sajnos a penészesedés megelőzéséhez sok esetben már nem elegendő a rövid idejű ajtó vagy ablaknyitás. Ugyanis, ahogy becsukjuk az ablakokat a napi használatból adódóan újra megjelenik a pára. Nem beszélve a téli szellőztetésről, amikor a kinti hideg és a benti meleg hatására még inkább fokozódik a páralecsapódás.
- A penészes falról le lehet törölni a penészfoltot
Ez talán a lehető legnagyobb tévhit a penész eltávolításával kapcsolatban! Ugyanis abban a pillanatban, amikor megpróbáljuk letörölni vagy lemosni a penész foltot a falról penészspórák tucatjai kerülnek a levegőbe, ahonnan tovább szállva a lakás más pontjain is megtelepedhetnek és újabb penészes felületeket hozhatnak létre. A levegőben szálló penészspórák rendkívül veszélyesek az egészségre, ezért a penészes felületek lemosását mindenképpen mellőzzük!
- A régi, dohos pincét nyáron szellőztessük
Szellőztetni a pincében is kell, viszont gondoljunk bele abba, hogy amikor a nyári melegben a kinti hőmérsékelt akár 30 fok is lehet a pincében pedig kellemes 18 fok van az mekkora hőmérsékelt különbség! Nagyon rossz ötlet ezt a két eltérő hőmérsékletű levegőt „össze engedni”, hiszen ennek egyenes következménye lesz a pince belső falán lecsapódó nedvesség megjelenése. Ha szellőztetni szeretnénk a pincénket azt érdemes a kora reggeli vagy az esti órákban megtenni, amikor már jelentősen csökken a hőmérséklet.
Az első és legfontosabb szabály, ha otthonában bárhol megjelenik a penész: annak azonnali, végleges felszámolása!